Tameshigiri

Přejít na seznam článků

Je to japonské umění cílových sekacích testů. Kanji doslovně znamená „sekací test“. Tato praxe byla propagována hlavně od období Edo (17. století) pro testování kvality meče, protože se již neválčilo a tudíž nebylo tolik možností si meč vyzkoušet v praxi.Toto testování pokračuje až do současnosti.

Během období Edo byli na testování meče vybráni jen ti nejzručnější šermíři, takže nebylo možné o výsledcích testu pochybovat. Použité materiály k testování mečů se značně lišily. Používala se lidská těla odsouzenců, například: Tabi-Gata (přeseknutí kotníku) , O-Kesa (šikmým řezem od ramene k protějšímu boku), Gyaku Kesa Giri (diagonální sek vedený od spodu nahoru), Suhei giri (horizontální sek), Makko Giri (vertikální sek od hlavy k rozkroku), Dodan Giri (vertikální sek několika na sobě ležících těl). Dále pak sekání Wara (rýžová sláma), Goza (vrchní vrstva tatami rohoží), bambus, a tenké ocelové plechy.

Na starších mečích ještě můžeme občas najít, že na jejich Nakago je napsáno kdo tento meč testoval a jakým přesně způsobem.

V moderní době se praxe Tameshigiri začala zaměřovat spíše na testování schopnosti šermíře, než meče. V současné době se oficiálně na Tameshigiri používá Goza (Tatami Omote). Před použitím se smotají do válců a namočí, takto připravená Makiwara má podobné vlastnosti jako lidské tělo. Zelený bambus nahrazuje lidskou kost.

Obtížnost řezů je kombinací tvrdosti materiálu Makiwara, směru vláken, kvalita meče, úhel ostří (hasuji) a úhel seku meče (tachisuji). Při svisle stojící Makiwara(nejčastěji), je nejjednodušší diagonální sek (Kesa Giri). To je způsobeno kombinací úhlu dopadu meče ( 45°) na vlákna Makiwara, schopnost používat mnoho z hlavních svalových skupin a gravitace.

Dalším ze snazších je diagonální sek zespoda na horu (Gyaku Kesa Giri), který má stejný úhel, ale působí proti gravitaci a používá mírně odlišné svaly a rotace. Třetí v nejsnazších je vertikální sek směrem dolů (Makko Giri) a to pokud jde o obilí (Wara) a z hlediska zúčastněných skupin svalů. Nejtěžší sek těchto čtyř základních seků je horizontální (proti svislé Makiwara), který je přímo kolmo k vláknům.

To co nechápe většina pozorovatelů (stejně jako někteří praktici) je to, že Tameshigiri je „střelba“ v šermu. Stejně jako střelba v lukostřelbě či z pušky.V šermu to rovněž vyžaduje znalost toho, jak držet zbraň, odhad vzdálenosti (Maai), zachování klidu, patřičného chování, přesnost směru, úhlu a cíle dopadu. Podle čistoty, přesnosti místa dopadu a úhlu seku můžete posoudit, jak jste zvládli, nebo nezvládli svou zbraň. Skutečnou výzvou pro tameshigiri je přesnost, čistota a úhel seku!

Další poslední dobou rozšířenou, podle mého názoru špatnou praxí v Tameshirigi, je veřejné sekání různých neoficiálních materiálů např. petlahví naplněných vodou, různé zeleniny atd. Takže pokud nechcete být nazýváni „Gensu“ (šéfkuchařem) tak se tomuhle raději vyhněte.

Původní Tameshigiri bylo provozováno vynikajícím šermířem za účelem otestování kvalit meče na lidském těle. Tohle mělo velkou váhu a obřadnou ceremonii na počest např. meče, mistra i použitého těla nebo ještě žijící oběti (nešlo o hloupé rozcupování lidského těla! ). I dnes by jsme měli mít tohle na paměti a při Tameshigiri se chovat jako civilizovaní lidé a zdržet se všech hloupých projevů zacházení s mečem atd. Jak mi řekl sensei Nakagawa bez Zanshin (ceremonie, soustředění atd.) to není Tameshigiri, ale jen hloupé máchání mečem! Nejde o to, že to usekneme, ale jak to usekneme!

Jiří Kučera z Battójutsu dójó Olomouc

Vzory Tameshigiri (rozkliknutím se obrázek zvětší):


Aktuálně
5.8.2013
I letos se můžete těšit na celou řadu obchodů a čajoven, jako je například Japamania, Bílý jeřáb, nebo Modrý slon!

10.5.2013
Na Kaizenu bude k vidění Nihon Buyó (tradiční japonský tanec) jak od japonské mistryně, tak tuzemských tanečnic!

7.3.2013
Na Japonském dni - Kaizen bude opět přítomna Japonská knihovnička!

7.3.2013
Můžete se těšit také na vystoupení spřátelených karatistů z Plzně! Více informací již brzy v sekci Bojová umění.

27.2.2013
Na Japonský den - Kaizen letos dorazí někteří z našich významných hostů z Japonska - například Nakagawa-sensei, Yoshida-sensei nebo Hisanaga-sensei!

27.2.2013
V rámci Kaizenu bude možné absolvovat například semináře tradičního japonského tance Nihon Buyó nebo čajového obřadu! Více info na www.fukujukai.eu

27.2.2013
Kaizen bude letos vícedenní a proběhne v součinnosti s Mezinárodním origami setkáním!

20.9.2012
Kaizen letos opět pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR!

20.9.2012
Paní Yamada z Česko-japonské společnosti letos návštěvníkům tuší napíše jejich oblíbený znak, nebo jméno v japonštině. Přijďte se podívat na tradiční kaligrafii v podání této skvělé expertky z ČJS.

20.9.2012
Na Kaizen dorazí jako host Jiří Kučera ze Šumperka - jedná se o vedoucího dójó Toyama ryú a Nakagawa ryú v Olomouci, a také předního výrobce souprav na japonské meče!

20.9.2012
Na letošním Kaizenu budou mít návštěvníci možnost ochutnat autentické japonské onigiri vyrobené paní Kubota z Česko-japonské společnosti!

25.8.2011
Letošní Kaizen bude akcí vícedenní - mezi jinými se bude konat na ZŠ Bítovská a v Českém muzeu hudby!

25.8.2011
Dobrá zpráva pro všechny, kdo jsou rádi kreativní s papírem v ruce - letos hostíme MOS (Mezinárodní origami setkání)!

17.5.2011
Máme tu čest potvrdit oficiální spolupráci s projektem Kenjinjuku a také účast mnoha významných hostů z Kumamota, viz. sekce Program a Partneři.
Vaše názory
Previous Next
TOPlist