Bojová umění

Bojová umění a válečnického ducha považujeme za nerozlučně spjatého s Japonskem. Dokonce i lidem, kteří o této zemi téměř nic nevědí pojmy jako „samurai“ a „ninja“ něco říkají. V bojových uměních je zároveň princip Kaizen velmi dobře viditelný a je s nimi nerozlučně spjat již po staletí.

Battójutsu Olomouc – Jiří Kučera (5.dan) předvede ukázku Toyama ryú iaidó a Nakagawa ryú.

Toyama ryú (戸山流) vzniká v roce 1925 na vojenské akademii Toyama Rikigun a to kompilací technik starých škol (koryú) pro účely výcviku důstojníků japonské armády. Zakladatelem je Morinaga Kiyoshi, v té době ředitel Kenjutsu Konkyú Kai společně s Nakayama Hakudóem který byl v té době významný šermíř a 16.Soke Musó ryú Jikiden Eishin ryú.

Nakagawa ryú (中川流) založil Nakagawa Kinji (8.dan Hanshi), který se od mládí věnoval kromě Toyama ryú také dalším stylům iaidó a iaijutsu, například Hóki ryú, Niten Ichi ryú nebo Musó Jikiden Eishin ryú a v senseiových školách se vyučuje společně s Toyama ryú. Jedná se zejména o kata Nitó ryú, varianty Shihógiri a seiza kat.

Kromě kata je součátí výuky také tameshigiri (cvičné přesekávání zejména rohoží nebo bambusů) a kumitachi, tedy řízený sparring. V neposlední řadě je Nakagawa-senseiem založené sdružení Shidókai také šiřitelem tradiční japonské kultury, v jeho rámci je tedy možné se věnovat například tradičnímu tanci (日本舞踊) či čajovému obřadu (茶の湯).

Jiří Kučera je vedoucím dójó v Olomouci, a senseiovým předním žákem, který provede ukázku jak Toyama ryú, tak Nakagawa ryú.

Kyúdó – Na Kaizenu budete mít také možnost shlédnout tradiční japonskou lukostřelbu. Kyúdó, neboli „cesta luku“ je velmi hlubokou a duchovně založenou disciplínou, která si postupně získala velkou popularitu nejen v Japonsku, ale také ve světě. Někteří jej s oblibou nazývají „zenem ve stoje,“ a mnoha praktikanty bojových umění je považováno za extrémně složitou disciplínu vyžadující maximální koncentraci a „mushin.“

Shotokan karate-do – Jeden z nejrozšířenějších a neprávem znehodnocovaný styl karate-do. Po světě se této škole věnuje několik milionů studentů, z nichž velkou část tvoří sportovní cvičenci věnující se karate pouze jako sportu.
Na Japonském dni budou prezentovat Shotokan instruktoři FSKA (Funakoshi shotokan karate-do asociation) ČR Vladimír Budín a Kamil Prask, kteří studují karate v jeho reálné podobě pomocí studia bunkai kata.

Bujinkan – na Kaizenu budete mít možnost shlédnout ukázku ninjutsu v podání Bujinkanu. Tuto organizaci založil Hatsumi Masaaki-sensei a nyní funguje na celosvětové úrovni, včetně ČR. Ukázku i s předmluvou povede shihan Pavel Slavík.

Aktuálně
5.8.2013
I letos se můžete těšit na celou řadu obchodů a čajoven, jako je například Japamania, Bílý jeřáb, nebo Modrý slon!

10.5.2013
Na Kaizenu bude k vidění Nihon Buyó (tradiční japonský tanec) jak od japonské mistryně, tak tuzemských tanečnic!

7.3.2013
Na Japonském dni - Kaizen bude opět přítomna Japonská knihovnička!

7.3.2013
Můžete se těšit také na vystoupení spřátelených karatistů z Plzně! Více informací již brzy v sekci Bojová umění.

27.2.2013
Na Japonský den - Kaizen letos dorazí někteří z našich významných hostů z Japonska - například Nakagawa-sensei, Yoshida-sensei nebo Hisanaga-sensei!

27.2.2013
V rámci Kaizenu bude možné absolvovat například semináře tradičního japonského tance Nihon Buyó nebo čajového obřadu! Více info na www.fukujukai.eu

27.2.2013
Kaizen bude letos vícedenní a proběhne v součinnosti s Mezinárodním origami setkáním!

20.9.2012
Kaizen letos opět pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR!

20.9.2012
Paní Yamada z Česko-japonské společnosti letos návštěvníkům tuší napíše jejich oblíbený znak, nebo jméno v japonštině. Přijďte se podívat na tradiční kaligrafii v podání této skvělé expertky z ČJS.

20.9.2012
Na Kaizen dorazí jako host Jiří Kučera ze Šumperka - jedná se o vedoucího dójó Toyama ryú a Nakagawa ryú v Olomouci, a také předního výrobce souprav na japonské meče!

20.9.2012
Na letošním Kaizenu budou mít návštěvníci možnost ochutnat autentické japonské onigiri vyrobené paní Kubota z Česko-japonské společnosti!

25.8.2011
Letošní Kaizen bude akcí vícedenní - mezi jinými se bude konat na ZŠ Bítovská a v Českém muzeu hudby!

25.8.2011
Dobrá zpráva pro všechny, kdo jsou rádi kreativní s papírem v ruce - letos hostíme MOS (Mezinárodní origami setkání)!

17.5.2011
Máme tu čest potvrdit oficiální spolupráci s projektem Kenjinjuku a také účast mnoha významných hostů z Kumamota, viz. sekce Program a Partneři.
Vaše názory
Previous Next
TOPlist