Tradiční kultura

V neposlední řadě na Japonském dni – Kaizen budete mít možnost okusit něco z japonské kultury (v některých případech doslova, ve většině metaforicky). Co vše by vás mělo čekat a neminout?

ČJS – Česko-japonská společnost již dlouhá léta staví pevný most mezi Japonskem a Českem. Právě v ČJS se můžete věnovat bohulibým činnostem jako je japonština, kaligrafie, tušová malba, čajový obřad či pročítání velmi rozsáhlé tématické knihovny. Většina přitom probíhá pod profesionálním dohledem japonských nebo „japonskem kovaných“ lektorů.

Na letošním Kaizenu proběhne workshop japonštiny pod vedením japonských lektorů z Česko-Japonské společnosti.
Paní Yamada spolu s dalšími odborníky také provede ukázku japonské kaligrafie kde si návštěvníci budou moci nechat napsat své jméno nebo libovolný znak.

Kaligrafie – právě Česko-japonská společnost vám zprostředkuje možnost vyzkoušet si kaligrafii pod dohledem zkušeného lektora. Právě tato vznešená disciplína je tím, v čem je princip „kaizen“ velmi živý a viditelný a poskytuje prostor pro sebezdokonalování a cvičení píle po celý život (přičemž začít můžete opravdu v jakémkoliv věku).

Výstava – na Kaizenu bude probíhat také výstava japonských zbraní a jiných artefaktů, z nichž v drtivé většině se jedná o historické originály, staré i několik stovek let. K vidění budou také soupravy jednoho z předních českých „koshiraeshi“ (tedy výrobců souprav na zejména japonské meče), Jiřího Kučery, který na Japonském dni bude přítomen.

Japonský tanec (Trn v oku) – Tanečnice souboru Trn v oku a Ajna Řezníčková Vám představí stylizované japonské tance ve stylu Taichi Saotome ve výpravných originálních kimonech. Při jejich tanci budete moci vdechnout atmosféru Japonska, shlédnout oku lahodící taneční vystoupení a třeba se i pak s tanečnicemi vyfotit a  odnést si tak krásnou vzpomínku.

Soubor Trn v oku performuje již více jak deset let. Pod vedením profesionální tanečnice Ajny Řezníčkové se v ČR specializuje na exotické tance z celého světa. Mimo japonských tanců má v repertoáru tance z Číny, Indonésie, Polynésie, Korei nebo Indie. Jako porfesionální taneční soubor má v repertoáru i další krásné programy v kabaretním stylu – kankán, charleston apod., ale i oblíbené show jako je UV a light nebo Fire show.

Více o jejich práci najdete na webu www.trnvoku.cz nebo www.ajna.cz

Japonská kaligrafie
Internetový obchod zaměřený na prodej japonských svitkových obrazů a kaligrafií. Široká nabídka originálů krajin, kaligrafií, nebo reprodukcí kreseb od Miyamoto Musashi na stránkách www.japonska-kaligrafie.cz. Některé z nich zde budou k vidění a zakoupení.

Česká origami společnost – Když se rozhlédnete po Internetu, zjistíte, že každá pořádná země má svoji origami společnost. Aby se i Česká republika mohla mezi takové země zařadit, bylo třeba založit Českou origami společnost. Rozhodujícím impulsem pro její založení bylo setkání Františka Grebeníčka a Joanna Sallase v Ostravě v březnu roku 2003. Konkrétně 26. března 2003 se v Ostravě setkali Joan Sallas a František Grebeníček. Bylo to velmi srdečné a veselé setkání, které vyvrcholilo neformálním založením ČOS. nakonec byla 2. září 2003 ČOS oficiálně zaregistrována.
Cíle činnosti sdružení:

ČOS je založena jako občanské sdružení. Ve stanovách si vytyčila tyto cíle:
•zájmová činnost v oblasti výtvarného umění zaměřeného na práci s papírem
•studium geometrie skládání papíru – origami
•spolupráce členů sdružení s jinými origami společnostmi
•organizovat veřejné výstavy děl členů sdružení, konference a odborné semináře za účelem vzdělávání v oblasti origami
•dalšími formami činnosti vytvářet základnu pro všechny občany zajímající se o historii papíru, techniku skládání a možnosti využití origami

Podrobné informace o činnosti sdružení a přihlášky ke vstupu naleznete na webu www.origami-cos.cz.

Aktuálně
5.8.2013
I letos se můžete těšit na celou řadu obchodů a čajoven, jako je například Japamania, Bílý jeřáb, nebo Modrý slon!

10.5.2013
Na Kaizenu bude k vidění Nihon Buyó (tradiční japonský tanec) jak od japonské mistryně, tak tuzemských tanečnic!

7.3.2013
Na Japonském dni - Kaizen bude opět přítomna Japonská knihovnička!

7.3.2013
Můžete se těšit také na vystoupení spřátelených karatistů z Plzně! Více informací již brzy v sekci Bojová umění.

27.2.2013
Na Japonský den - Kaizen letos dorazí někteří z našich významných hostů z Japonska - například Nakagawa-sensei, Yoshida-sensei nebo Hisanaga-sensei!

27.2.2013
V rámci Kaizenu bude možné absolvovat například semináře tradičního japonského tance Nihon Buyó nebo čajového obřadu! Více info na www.fukujukai.eu

27.2.2013
Kaizen bude letos vícedenní a proběhne v součinnosti s Mezinárodním origami setkáním!

20.9.2012
Kaizen letos opět pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR!

20.9.2012
Paní Yamada z Česko-japonské společnosti letos návštěvníkům tuší napíše jejich oblíbený znak, nebo jméno v japonštině. Přijďte se podívat na tradiční kaligrafii v podání této skvělé expertky z ČJS.

20.9.2012
Na Kaizen dorazí jako host Jiří Kučera ze Šumperka - jedná se o vedoucího dójó Toyama ryú a Nakagawa ryú v Olomouci, a také předního výrobce souprav na japonské meče!

20.9.2012
Na letošním Kaizenu budou mít návštěvníci možnost ochutnat autentické japonské onigiri vyrobené paní Kubota z Česko-japonské společnosti!

25.8.2011
Letošní Kaizen bude akcí vícedenní - mezi jinými se bude konat na ZŠ Bítovská a v Českém muzeu hudby!

25.8.2011
Dobrá zpráva pro všechny, kdo jsou rádi kreativní s papírem v ruce - letos hostíme MOS (Mezinárodní origami setkání)!

17.5.2011
Máme tu čest potvrdit oficiální spolupráci s projektem Kenjinjuku a také účast mnoha významných hostů z Kumamota, viz. sekce Program a Partneři.
Vaše názory
Previous Next
TOPlist